Sama nazwa doslownie oznacza energie (Kung) i czas (Fu). Laicy, a nawet adepci postrzegaja je jako sztuke walki, tymczasem każda dobrze wykonana praca to Kung-Fu. Mozna je osiagnac nawet przez perfekcyjne obieranie ziemniakow tak, aby skórka byla jak najcieńsza i warzywo obrane jak najszybciej.
…………………………………………………………………………………………………………………….
W Chinach dla okreslenia sztuki wojennej używany jest termin Wu-Shu co oznacza technike bojowa. Aby trenowac Wu-Shu trzeba poświecić dużą część życia – adept staje sie symbolem poświęcenia i dążenia do doskonalości, dlatego połączono obydwa terminy tworząc nazwe Wu-Kung (wojenne Kung Fu), co później uproszczono do znanego nam dzisiaj KUNG-FU. Korzenie Kung-Fu sięgaja zamierzchłych czasów. Istnieje wiele podań, które przedstawiają setki postaci i miejsc, gdzie rzekomo miałoby się ono rozwinąć. Na podstawie badań naukowych dowiedziono, że najstarszą trenowaną sztuką walki jest indyjskie Kalari Paia. Odpowiedź na pytanie, czy jest ono podstawą innych systemów, pozostanie jednak w sferze domysłów.
Jedno jest pewne, Kung-Fu narodzilo sie w starożytnych Chinach. Pierwsze zapiski znajdujące się w historycznych źrodłach zawierają informacje z XII wieku p.n.e. (dynastia Chou). W okresie panowania dynastii Han (206 p.n.e. – 220 n.e.) znani juz byli zawodowi zapaśnicy a podczas panowania dynastii Tang (618-907r.) umiejętność walki stała się przedmiotem wymaganym na egzaminach państwowych.
Kung-Fu, jakie my znamy, zaczeło krystalizować się ok. 24 r., kiedy Hua Tao opracowal „Wuqinxi”(” Zabawa pęeciu zwierząt”). Z kolei na filozofie tej sztuki walki wpłynął taoizm (Wudang) i szkoła Chan (filozofia z Shaolin). Wiele takze wskazuje, ze Kung-Fu wywodzi sie bezpośrednio z systemu Chang-Chuan (Długa Pieść). Styl ten powstal w okresie dynastii Sung, za panowania cesarza Tai-Tzu (960-976 r.). Był on rozpowszechniany wśród rolników w północnej części Chin, ktorzy po cieżkiej pracy w okresie letnim potrzebowali ćwiczeń, aby utrzymać forme w zimowych miesiącach. Wiele wkladu w Kung-Fu mieli Bodhidharma oraz shaolinscy mnisi.