Relacja z seminarium z Mistrzem Nguyen Van Thangiem

W dniach 24, 25 czerwca odbyło się w Tarnowie seminarium stylu Vo Thuat Thanh Quyen, które poprowadził Mistrz Nguyen Van Thang. Organizatorami seminarium byliJacek Fura (prowadzący treningi tego stylu w Rzeszowie) i Robert Maślanka

Sztuka walki Vo Thuat Thanh Quyen pochodzi z Wietnamu. Jest to styl przekazywany z pokolenia na pokolenie w rodzinie Nuguyen. 

Nazwa stylu składa się z dwóch części. Pierwsza „Vo Thuat” oznacza sztukę walki, w dosłownym tłumaczeniu Vo – wojenna, Thuat – technika. Jest to odpowiednik chińskich słów: Wu Shu. Druga część nazwy „Thanh Quyen” oznacza delikatne, finezyjne uderzenie. W wietnamskich i chińskich sztukach walki Quyen oznacza uderzenie lub układ (formę). Zaś słowo Thanh to nie tylko delikatny, lecz także silny. Można je interpretować jako siła ukryta w delikatnych ruchach. 
Aby lepiej to zrozumieć dajmy przykład dwóch osób które przenoszą i układają ciężkie przedmioty. Jedna osoba jest silna a druga słaba. Gdy pracą wykonuje osoba słaba jej ruch są ociężałe, mało precyzyjne, chwiejne, a na twarzy widać włożony w pracę wysiłek. Lecz jeśli te same przedmioty przenosi inna silna osoba nie widać u niej zmęczenia. Jego ruchy są zwinne, lekkie i precyzyjne. Bez wysiłku podnosi i układa ciężkie przedmioty i to właśnie określa słówko Thanh.

Seminarium poświęcone było formie The Quyen (The – pozycja, Quyen – uderzenie, forma). Układ ten dzieli się na 2 części. W części pierwszej – The większy nacisk położony jest na pozycje i sposób poruszania w czasie walki. Bardzo ważnym elementem tej części formy jest nauka przybrania pozycji obronnej w której nabywamy umiejętności osadzenia (zakorzenienia ciała). 

Podczas pracy z tą częścią formy Mistrz objaśniał wykorzystanie poszczególnych technik do obrony, ataku i w walce ulicznej. 

W drugiej części formy – Quyen większy nacisk kładzie się na sposoby wykonywania uderzeń i kopnięć w czasie walki. Tutaj Mistrz wyjaśniał w jakich sytuacjach w czasie walki ma zastosowanie dane uderzenie lub kopnięcie. 

Mistrz podkreślał, że bardzo ważna podczas wykonywania formy jest dokładność ruchów. Bloki mają być wykonywane dokładnie w obrębie obszaru ciała i z wykorzystaniem jego ruchów. Nie za obszernie aby nie tracić czasu na zbędne machnięcia. Uderzenia muszą być wykonywane z pełną szybkością i siłą i zawsze iść do celu. Uderzenia i kopnięcia wykonujemy tak aby miały jak największy zasięg i jak najkrótszą drogą docierały do przeciwnika. Podczas wykonywania przejść z jednej pozycji na drugą należy balansować ciałem. Odpowiedni balans ciałem daje siłę uderzeniom i blokom oraz jest jednocześnie unikiem. Gdy potrafimy bardzo dobrze balansować ciałem to wszystkie zmiany pozycji są szybkie wykonywane bez wysiłku, a wykonujący formę ma wrażenia że porusza się lekko i zwinnie jak w tańcu.

Mimo, że seminarium poświecone było dokładnej korekcie formy, to jednak nie zabrakło wyjaśnień dotyczących zachowania się w czasie realnej walki. Mistrz bardzo szczegółowo omawiał poszczególne techniki walki, pokazywał w jaki sposób można się bronić gdy upadniemy lub przeciwnik nas przewróci, co robić gdy dojdzie do zwarcia lub w jaki sposób możemy „wyjść” z pozoru przegranych sytuacji gdy np. przeciwnik przechwyci nasze kopnięcie i trzyma nas za nogę. W czasie omawiania technik Mistrz dużą uwagę przykładał do wyjaśniania psychologicznych aspektów realnej walki na które kładziony jest bardzo duży nacisk w naszym stylu.

Wszyscy uczestnicy seminarium byli bardzo zadowoleni. Oprócz wspólnych treningów była to okazja do wymiany doświadczeń, odnowienia starych znajomości i zawarcia nowych. Następne seminarium z Si Fu Nguyen Van Thangiem odbędzie się w okresie ferii zimowych i już teraz wszystkich chętnych serdecznie zapraszamy. Tematem tego seminarium będzie forma: Thanh Ha Quyen (delikatna rzeka). Jest to jedna z trudniejszych form naszego stylu ucząca przede wszystkim prawidłowego balansu ciałem. (prowadzący treningi w Tarnowie i Dębicy).

autor: Jacek Fura 
kung_fu@gsi.pl
www.kung_fu.gsi.pl